Blýskáček řepkový [Brassicogethes aeneus]
Výskyt a význam
Řepka, hořčice, ostatní druhy brukvovitých rostlin
Popis
Dospělec je tmavě zbarven s výrazným kovovým leskem. Velikosti 2–2,5 mm. Larvy jsou po vylíhnutí bezbarvé a později mléčně bílé se žlutohnědou hlavou. Na každé straně jednotlivých tělních článků je tmavá skvrna. Velikost 4 mm.
Příznaky poškození
Nepravidelně vykousané otvory do poupat, likvidace prašníků. Poškozená poupata opadávají. Šešule se stáčejí, popřípadě se netvoří vůbec.
Způsob života
Přezimují dospělci, živí se nektarem a pylem různých druhů kvetoucích rostlin. Do porostů řepky migrují v době tvorby poupat, které následně poškozují, přibližně při teplotách nad 15 °C. Škodí především brouci, ale i larvy. Po otevření květů se dospělí brouci i vylíhlé larvy živí pylem a dále již neškodí. Každý rok se vyvine 1 generace.
Ochrana
Přirození nepřátelé:
Blanokřídlí parazitoidi
Indikace ošetření:
Kritický počet závisí na růstové fázi řepky – na začátku prodlužovacího růstu 1 brouk na vrcholové květenství.Obvykle se však ošetření porostů prová-dí při výskytu 2 brouků na 1 vrcholové květenství. Naposledy během tvorby větví prvního řádu až začátkem května při výskytu 3 brouků na 1 vrcholové květenství. Na začátku květu pro ošetření porostů platí hodnota v průměru 300 brouků na 100 postraních, do té doby nekvetoucích květenstvích. Počet do-spělých brouků se zjišťuje na vrcholovém květenství, celkem na 20 místech 5 sousedních rostlin, hlavně na okrajích porostů do hloubky 50–100 m a uvnitř porostu.