Verticilium [Verticillium longisporum]
Popis
Typickými příznaky tohoto onemocnění jsou barevné změny cévních systémů rostlin (od lískově žluté až po černo-hnědé). Příznaky jsou patrnější v horkých obdobích. Rostliny zavadají, buď lokálně, nebo kompletně.
Listy jsou nažloutlé a bez turgoru (vnitřního tlaku), než se definitivně zhroutí. Plody jsou malé a předčasně dozrávají.
Výskyt a význam
Verticillium napadá několik druhů stromů a bylin. Mezi nejčastěji napadané druhy patří zástupci z čeledí Solanaceae (lilkovité - rajčata, papriky, lilek) a tykvovitá zelenina, ale napadeny mohou být kupříkladu také jahodníky.
Patogen se vyskytuje jak ve formě parazitické (plodiny), tak saprofytické (množí se na zbytcích plodin). V půdě jej můžeme nalézt i po mnoha letech a v různých hloubkách.
Konidie se šíří vodou, živočišnými vektory nebo infikovanou půdou, ale také rankami na kořenech způsobených nešetrným zacházením nebo hmyzem a dalšími činiteli (například háďátky). Prostupují xylémem (dřevními cévami), ve kterých se usazují díky hyfám transportovaným lymfou, a způsobují poškození lymfatického transportního systému nebo poškození na hormonální a metabolické úrovni.