Řešení pro zemědělství
Zemědělství

Doporučení pro sadaře a vinaře pro ochranu plodin v roce 2018

Opět začínáme…

Máme před sebou novou sezónu, jsme plni očekávání, jaká bude a co nám zase připraví. Zdá se být ještě brzy, ale jistě již sestavujete plány ochrany ve svých plodinách.

Ovocnáři už tradičně dříve, vinohradníci mají ještě nějaký čas pro svá rozhodnutí. Společnost BASF je také připravena, snažili jsme se jednak zachovat stávající nabídku a také opět přinést pro vás nějaké novinky. Takže pro připomenutí: ve výsadbách jabloní je jedním z prvních opatření zásah proti padlí jabloňovému. Tady je důležitá včasnost a preciznost provedení, zrovna tak volba přípravku. Z klasických kontaktních fungicidů nabízí BASF KUMULUS WG na bázi elementární síry. Zajišťuje rychlý a spolehlivý účinek, proto je vhodný zejména pro první aplikace, ale lze jej zařadit kdykoli v průběhu vegetace, buď samostatně nebo v kombinacích s ostatními fungicidy. Je však nutno použít, zejména v lokalitách se silným loňským výskytem, vyšší dávku (4,5 až 10 kg/ha) a hlavně více vody pro dobré pokrytí (500 až 700 l/ha). Kumulus má rovněž velmi dobrý akaricidní účinek a omezuje rané infekce strupovitosti. Dobrá je kombinace s naším dalším kontaktem POLYRAM WG , který má registraci proti strupovitosti v dávce 2 kg/ha. Je to také výborný přípravek i pro antirezistentní strategii. Zhruba od zeleného poupěte máme na výběr mezi několika produkty – SERCADIS , BELLIS , SCALA , FABAN a DELAN PRO .

SERCADIS s účinnou látkou xemium má registrací proti padlí a strupovitosti v dávce 0,25-0,3 l/ha. Doporučujeme použití v ranějších fázích růstu, na začátku ošetřování, protože jeho účinek není téměř ovlivněn teplotou. Dobře funguje i za nízkých teplot, kdy mnohé přípravky mají omezenou účinnost. Zrovna tak není téměř limitována teplotou i SCALA , naše letošní novinka. Novinka ve smyslu nové formulace vám velmi dobře známé účinné látky - pyrimethanil. Limitní teplota pro tento přípravek je 5ºC, proto rovněž doporučujeme do brzkých jarních aplikací. U tohoto fungicidu, je vyšší obsah účinné látky – 400 g/l, než jak jste znali u přípravku Mythos 30 SC, používání je stejné. Do období vyššího infekčního tlaku, od zeleného poupěte do velikosti plodu vlašského ořechu, je lépe používat přípravky s obsahem dithianonu, což je DELAN PRO (2,5 l/ha) a FABAN (1,2 l/ha). DELAN PRO navíc obsahuje fosfonáty draselné, které kromě fungicidního účinku, iniciují v rostlině její vlastní obranyschopnost vůči patogenu. Navíc chrání i nové přírůstky. FABAN zase, kromě strupovitosti, postihuje infekce botrytidy, která následně způsobuje kališní hnilobu plodu. BELLIS lze zařadit do systému kdykoliv během vegetace, díky svému účinku jak na padlí, tak i strupovitost v dávce 0,8 l/ha. Při výskytu svilušek je tu náš jediný akaricid MASAI v dávce 0,375 kg/ha nebo 0,125 kg/ha a 1m výšky koruny.

Pro pěstitele meruněk a višní ještě připomenu přípravek SIGNUM , který nahradil bývalý Sporgon proti moniliové spále. Aplikace se provádí v případě chladného a vlhkého počasí na začátku květu a na konci kvetení těchto ovocných druhů. Dávka 0,75 kg/ha.

Pro vinohradníky v tomto období teprve začíná ochranářská sezóna. Preventivně proti padlí révovému lze aplikovat elementární síru - KUMULUS WG v dávce 3 kg/ha při rašení a pak opakovat zhruba při 5. listu na letorostu. Pokud byste objevili při procházení vinice rané výskyty padlí (někdy to může být už i koncem dubna, začátkem května), lze ošetřit i přípravkem SERCADIS . Protože jeho účinná látka je mimořádně aktivní, dávkování je opravdu velmi nízké – 0,09 l/ha. Pokud jste v dotované IP, proti sviluškám a roztočům můžete použít akaricid MASAI jen do 3. roku stáří vinice, u ostatních podle potřeby. Dávka 100-200 g/ha.

V obou systémech, pro řešení vzcházejících plevelů, stále nabízíme herbicid STOMP 400 SC v dávce 4,1 – 5 l/ha. Pro pěstitele rybízu a ostatního bobulového ovoce jsme zaregistrovali novou, pro tyto druhy šetrnější formulaci, STOMP AQUA , který se používá v dávce 3-3,5 l/ha. Zásada použití obou je stejná, aplikace na vzcházející plevele nebo maximálně těsně po vzejití.

Přeji vám všem úspěšnou sezónu, bez mrazů, krup, sucha a dalších pohrom! Jednou se to snad už musí zlomit.

Top