Čerň řepková [Alternaria brassicae]

Význam

Spóry půvoce černě řepkové jsou všudypřítomné. Pakliže se v období od květu do zralosti střídají periody vlhkého a suchého teplého počasí, dojde k napadení, jež je relevantní pro snížení výnosu. Napadené šešule předčasně dozrávají a praskají.

Zdroje infekce a šíření

Jako hostitelské rostliny přicházejí v úvahu všechny brukvovité. Výchozí inokulum pro podzimní infekce představují napadené zbytky rostlin, výdrol řepky, mikrosklerocia v půdě nebo osivo. Jako první přichází primární napadení konidiospórami, které jsou dále rozšiřovány větrem z napadených posklizňových zbytků. Na listech se vytvářejí nové konidiospóry, které ve vhodných podmínkách následujícího jara (17-25°C, dešťové periody nebo 95 - 100% relativní vlhkosti vzduchu nejméně po tři po sobě jdoucí dny) mohou vyvolat epidemii v porostu.

Houba může také vniknout do ristliny přes stomata, je ale také schopná proniknout přímo do kutikuly. S napadenými zbytky rostlin zůstává na poli nové inokulum.

Diagnóza

Symptomy na děložních listech jsou malé (0,5 - 1 mm) hnědé kulaté skvrny. Na listech se tvoří hranaté, černé nekrózy. Nekrózy se zvětšují a často žlutě orámují. Malé nekrózy se nalézají také na starších listech, kde se dodatečně tvoří kulaté, větší (2 - 15 mm) ostře ohraničené skvrny. Na napadených místech se tvoří měňavé světlé a tmavé prstencovité zóny. Napadená místa na hlavních a vedlejších výhoncích, stejně jako rozhraní květů a plodů jsou podlouhlé (1 - 5 mm), ostře ohraničené černé nebo světle šedé skvrny s černým orámováním. Především se ale choroba vyskytuje na šešulích, kde vyvolává typiský příznak poškození: množství malých kulatých (0,5 - 3 mm) černých nekróz. Tyto skvrny se mohou objevovat také jako světle šedé s černým okrajem. Při hodně vlhkém počasí houba silně sporuluje a vytváří husté tmavošedé povlaky.

Možnosti záměny

U skvrn na stoncích a na listech existuje podobnost k symptomům vyvolaným Phoma lingam. Tmavošedý povlak je podobný plísni zelné. Napadení šešulí může být lehce zaměnitelné s Phoma lingam a Mycosphaerella capsellae.

Ochrana

Mnoho mezihostitelů tohoto patogena a velké plochy oseté řepkou zajišťují vysoký potenciál inokula, na což je třeba reagovat osevním postupem nebo rostlinolékařskými opatřeními. Plochy pro nový výsev mají být pokud možno voleny ve velké vzdálenosti od sklizených polí řepky. Dalším základním bodem je boj s brukvovitými druhy plevelů. Také s fungicidy do řepky, dostupnými na trhu, lze s černěmi účinně bojovat. Ošetření proti hlízence ve fázi kvetení zajišťuje zároveň také ochranu proti černi v době zrání.

Top