Rynchosporiová skvrnitost [Rhynchosporium secalis]

Význam

Choroba je závažností srovnatelná s hnědou skvrnitostí ječmene. Pravidelněji a ve škodlivé míře se objevuje hlavně v chladnější bramborářské oblasti na ozimém ječmeni. Výnosová ztráta může dosáhnout až 25 %. Vyskytuje se často na prořídlém ozimém ječmeni, který byl na jaře přihnojen vyšší regenerační dávkou dusíku. I když se tato choroba vyskytuje i na listech žita, její škodlivost nebyla u nás na žitě prověřena - listy žita jsou od sebevíce vzdáleny a konidie se dostávájí obtížněji do vyšších pater. Skvrnitost se na žitu vyskytuje běžně až po metání.

Tritikale, které vzniklo křížením pšenice a žita, je náchylné i na rynchosporiovou skvrnitost. Choroba se vyskytuje ve větší míře zpravidla až po metání.

Jak se choroba šíří

Zimu houba přežívá na infikovaných zbytcích slámy nebo na spodních listech ozimého ječmene. Je možný i přenos osivem. Na jaře se tvoří konidie již při teplotě 5 °C při vysoké relativní vlhkosti. Spóry se šíří odstřikující dešťovou vodou i větrem, ale jen na malou vzdálenost. Epidemii předchází napadení menších skupin rostlin v hnízdech. Za příznivých podmínek trvá jeden vývojový cyklus 10-11 dnů.

Ochrana

Agrotechnická opatření pro ječmen:

Pečlivě zaorávat posklizňové zbytky a vzešlý výdrol ječmene. Volit odolnější odrůdy. Nejvíce bývají napadena místa na honech, kde dříve byla skládka hnoje nebo kde byl pozemek přehnojen dusíkem.

Chemická ochrana:

Moření osiva omezuje jen zdroj choroby pocházející z osiva. Aplikace fungicidů na list přichází v úvahu při šíření choroby do vyšších listových pater během sloupkování a metání. Za prahovou hodnotu lze považovat stav, kdy 20-30 % druhých až čtvrtých listů vykazuje napadení.

Top