Cylindrosporióza [Cylindrosporium sp.]

listová skvrnitost řepky

Popis

Konidiospory se šíří deštěm a větrem a infikují rostliny již na podzim. Na posklizňových zbytcích řepky či jiných brukvovitých rostlin může přečkat i několik měsíců. K přenosu může dojít také osivem. Šíření houbového patogenu napomáhá střídání teplot a vysoká vlhkost. Na rostlinné tkáni se tvoří acervuly (speciální ložiska spór), které po dlouhém období ovlhčení listů uvolňují konidie.

Výskyt

Řepka olejka, brukvovité rostliny

Význam

Na listech se na jaře objevují malé bělavé tečkovité kulaté skvrny. Postupně získávají bílošedou až světle hnědou barvu a splývají dohromady. Na stonku se mohou objevit srpkovité deformace. Uschlé listy neopadávají. Na hlavních a bočních výhoncích se vyskytují v podélném směru bělavé až světle hnědé praskliny, které mohou mít až 15 cm na délku a 2 cm na šířku. Na poupatech a šešulích se objevují malé bělavé skvrny, které později hnědnou a mohou pokrýt celý povrch šešulí. Tyto pak bývají často neúplně vyvinuté, nouzově dozrávají a předčasně pukají.

Onemocnění může být zaměňováno s popálením DAMem, se skvrnami způsobenými fomou nebo s padlím.

Prevence / Ochrana

Prevence, pěstování málo citlivých odrůd, odstraňování posklizňových zbytků, redukce dalších (brukvovitých) hostitelských rostlin

Top