Hnědá skvrnitost ječmene [Pyrenophora teres]

Význam

V posledních letech nabývá choroba na významu jak u jarního tak ozimého ječmene. Silnější výskyt je zjišťován zvláště u odrůd, které jsou rezistentní k padlí. Některé odrůdy jsou však napadány padlím i hnědou skvrnitostí. Důsledkem je snížení hmotnosti obilek a tím je podstatně ovlivněn i výnos.

Jak se choroba šíří

Houba přetrvává v půdě na posklizňových zbytcích, ale může se přenášet i osivem. Napadené osivo se stává zdrojem primární infekce na spodních listech. Odtud se choroba šíří na horní listy. K největšímu napadení dochází v období metání. Choroba se stává nebezpečnou při střídání vlhkého a teplého počasí koncem května a v červnu.

Symptomy

Choroba způsobuje dva typy příznaků, které jsou způsobeny dvěma formami nebo snad příbuznými druhy parazita:

1)”Net typ” Hnědé skvrny se síťovitou tmavou kresbou se tvoří na čepeli listu, převážně v její horní polovině. Pletivo v okolí skvrn je zažloutlé, postupně hnědne a celý list usychá od vrcholu k bázi, ale netřepí se podélně.

2) “Spot typ” Hnědé skvrny eliptické nebo vřetenovité, jen 3-6 mm dlouhé. Metání není napadením hnědou skvrnitostí ovlivněno, ale obilky z napadených rostlin mohou mít zahnědlé špičky a sníženou klíčivost.

Možnost záměny

Skvrny způsobené touto chorobou je možno zaměnit za skvrny způsobené pruhovitostí ječmene (Helminthosporium gramineum). U této choroby však zažloutlé skvrny postupují od báze rostliny a objevují se již u prvních listů, i když nejnápadněji je pruhovitost patrná během odnožování a sloupkování. Třetí příbuzný druh Helminhosporium sativum tvoří kompaktní okrouhlé tmavě hnědé skvrny s typickými konidiemi odlišnými od obou předcházejících druhů. Skvrny způsobené touto houbou se podobají skvrnám způsobeným “Spot typem” Pyrenophora teres.

Ochrana

Agrotechnická opatření:

Pečlivě zaorávat posklizňové zbytky a vzešlý výdrol ječmene. Volit odolnější odrůdy. Nejvíce bývají napadena místa na honech, kde dříve byla skládka hnoje nebo kde byl pozemek přehnojen dusíkem.

Chemická ochrana:

Moření osiva omezuje jen zdroj choroby pocházející z osiva. Aplikace fungicidů na list přichází v úvahu při šíření choroby do vyšších listových pater během sloupkování a metání. Za prahovou hodnotu lze považovat stav, kdy 20-30 % druhých až čtvrtých listů vykazuje napadení. Poněvadž používané fungicidy účinkují i proti rynchosporiové skvrnitosti, je třeba oba typy skvrn sčítat.

Top