Padlí travní (padlí trav) [Blumeria graminis]

Význam

PŠENICE: Padlí travní je rozšířeno ve všech oblastech pěstování obilnin. Vyšší škody jsou však tam, kde se pšenice pěstuje intenzivně, hlavně při vyšších dávkách dusíku. Odrůdy pšenice mají rozdílnou odolnost danou geneticky. Výnosové ztráty způsobené padlím bývají kolem 10 %. Postižen je jak počet obilek v klase, tak jejich hmotnost.

JEČMEN: Padlí travní je obecně rozšířenou chorobou jarního i ozimého ječmene. Jeho význam je podtržen tím, že šlechtění na odolnost proti této chorobě se provádí nejdéle a nejintenzivněji. Při časném napadení během odnožování je škodlivost největší, protože napadení vede k prořídnutí porostu. Během sloupkování bývají nově tvořené listy přechodně odolné (polní odolnost) a druhé stadium náchylnosti nastupuje v metání. Odrůdy ječmene mají rozdílnou odolnost danou geneticky. Výnosové ztráty způsobené padlím bývají kolem 10 %. Postižen je jak počet obilek v klase, tak jejich hmotnost.

ŽITO: Žito je napadáno speciální formou padlí Erysiphe graminis f.sp. secalis. Ke škodám dochází jen místně při intenzivním pěstování žita a při používání vyšších dávek dusíkatých hnojiv.

OVES: Oves je padlím travním ohrožen méně než ostatní plodiny. Zpravidla se vyskytuje až v pozdější růstové fázi po metání.

Jak se choroba šíří

Jedná se o obligátního parazita. Houba přezimuje ve formě mycelia na živých pletivech ozimů, zejména na spodních pochvách. Silněji bývají napadeny zvláště raně seté porosty. Na jaře houba vytváří kupky konidioforů a velké množství konidií přenášených větrem na velké vzdálenosti. Za deštivého počasí je šíření konidií omezeno. Při teplotě těsně nad 20 °C je inkubační doba jen 4-5 dnů, takže padlí se může šířit velmi rychle a způsobit epidemii. Během sloupkování bývají nově vytvořené listy přechodně odolné (polní odolnost). Tyto listy se stávají náchylnými až po metání. Na jednotlivých listech na stéble se projevuje rozdílné napadení, tzv. gradient choroby. Nejvíce a nejdříve jsou napadeny spodní starší listy.

U ovsa jde o speciální formu Erysiphe graminis f.sp. avenae. Tato forma napadá i některé trávy, na kterých může přezimovat. Symptomy a ochrana jsou podobné jako u padlí na ječmeni.

Diagnóza

Kupky padlí na mladých listech odnožujících rostlin jsou bělavé a obsahují jen konidie. Kupky padlí na starších listech v době metání jsou šedé a tvoří se v nich ke konci vegetace černé tečkovité útvary - kleistotécia houby.

Ochrana

Agrotechnická opatření:

Volba odolnějších odrůd, nepřehnojování dusíkem, vyrovnané minerální hnojení.

Chemická ochrana:

Pokud dojde k většímu napadení listů odnožených rostlin na podzim, není preventivní chemická ochrana většinou rentabilní. Napadené spodní listy stejně během zimy odumřou.

Od doby objevení posledního listu do začátku metání je ochrana rentabilní. U pšenice je za prahovou hodnotu je považováno napadení cca 70% čepelí horních tří listů.

U ječmene není zpravidla rentabilní chemická ochrana pro podzimní ošetření odnožujících rostlin ozimého ječmene. Napadené spodní listy stejně během zimy odumřou. U jarního ječmene je však napadení v odnožování velmi škodlivé a je třeba mu předejít chemickou ochranou. Tyto rané výskyty padlí však nebývají časté. Naproti tomu porosty ječmene, které nemají zabudovanou účinnou genetickou odolnost, jsou pravidelně ohroženy chorobou koncem sloupkování a ochrana je rentabilní. Za prahovou hodnotu je považován výskyt kupek na horních třech listech.

U žita a ovsa je účinných chemických přípravků mnoho. Liší se šíří účinku na různé choroby a délkou trvání účinku.

Top