Paluška travní (tyfulové vyzimování obilnin) [Typhula incarnata]

Význam

K významnému napadení dochází místy jen u ozimého ječmene. Porost většinou dobře regeneruje. K chorobě jsou disponovány rostliny poškozené během zimy nízkou teplotou na místech, kde je špatné vedení tepla ze spodních vrstev (příliš kyprá nebo písčitá půda). Druhotně pod sněhem může dojít k plošnému šíření houby a k vyhynutí rostlin.

Jak se choroba šíří

Sklerocia houby přežívají v půdě několik let. Za vlhka a při nižší teplotě (0-10 °C v září a říjnu) sklerocia klíčí v plodničky, tvoří se bazidiospory, které jsou roznášeny větrem. Hostitelskými rostlinami jsou i jiné obilniny než ozimý ječmen a trávy.

Diagnóza

Příznaky napadení se objevují již během mírné zimy nebo až v předjaří, nejčastěji po sejití sněhové pokrývky. Špičky listů žloutnou a postupně celé listy hynou. Silné napadení se objevuje obvykle v hnízdech. Na rozdíl od plísně sněžné se na napadených rostlinách tvoří oválná sklerocia o velikosti 0,3-3 mm, zprvu světlá, pak hnědočervená. Vyskytují se především mezi listovými pochvami nebo v plstnatém myceliu na listech a na kořenech. Silně napadené rostliny lze snadno vytáhnout z půdy, neboť korunkové kořeny jsou odumřelé.

Ochrana

Nedávat ozimý ječmen po ozimém ječmeni, set do ulehlé půdy, mělčí setí. Regenerační schopnost ozimého ječmene je vysoká, takže s výpadkem rostlin se porost většinou dobře vyrovná.

Top