Plíseň šedá [Botrytis cinerea]

Význam

Choroba, známá pod jménem botrytida, je vyvolána původcem Botrytis cinerea (nepohlavní forma). Výskyt je možný na všech osevních plochách

Zdroje infekce a šíření

Původce disponuje širokým okruhem hostitelských rostlin, zároveň také přežívá na odumřelých zbytcích rostlin (jako saprofyt). Větrem rozšířené spóry nacházejí při vlhkém počasí s teplotami okolo 10-15°C vhodné podmínky k infekci. Polohy chráněné proti větru a husté porosty jsou nejvíce ohroženy. Botryotinia napadá přednostně ty části rostliny, které jsou poškozeny biotickými či abiotickými vlivy. Vyskytuje se často společně s jinými chorobami.

Diagnóza

U řepky se u starších rostlin mohou vyskytovat symptomy na všech částech rostliny. Při vysoké vlhkosti vzduchu se na napadených místech nachází šedohnědý houbovitý povlak. Na listech se objevují především bílošedé skvrny, které se později barví světlehnědo-zeleně. Začínají uvadat a odumírají. Sympna stoncse podobají symptomlm hlízenky. Na spodních částech se objevují šedavé skvrny, které se rozšíří z mísnapadení po celém stonku. V napadeném místě může dojít i ke zlomení rostliny. Napadení rostliny vychází často z paždí listů, kde houba přes řapíky listů doroste až na hlavní stonek. Napadená místa na pupenech, květech a šešulích se zbarví světle žlutě, vadnou a mohou odumřít.

Možnosti záměny

Napadení listů: Pyrenopeziza brasiicae, Mycosphaerella capsellae, Sclerotinia sclerotiorum

Napadení stonků: Mycosphaerella capsellae, Sclerotinia sclerotiorum, Leptosphaeria maculans

Napadení květů a šešulí: Verticillium longisporum, Pyrenopeziza brassicae, Peronospora parasitica

Ochrana

Nepřímým opatřením je založení řidšího porostu, aby půda mohla rychleji vysychat. Vlhkým místům je lépe se podle možností při setí vyhnout.

Top