Řešení pro zemědělství
Zemědělství

Řepka olejka

BASF nabízí prvotřídní ochranu řepky olejky. Zejména v nabídce fungicidních aplikací dává AgCelence ty nejlepší výsledky. V čase podzimu a jara podporuje AgCelence růst kořenů a tím pomáhá odolat případným mrazům. AgCelence také zlepšuje organizaci listové plochy, čímž podporuje nárůst výnosu.

Při aplikaci během kvetení minimalizují produkty AgCelence výdrol a snižují tak ztráty před a během sklizně.

Snížení tvorby etylénu omezuje předčasné stárnutí. Vaše rostliny tak získávají podporu, díky které nemusí dojít ke ztrátám výnosu, například vlivem sucha.

Všechny tyto vlivy zvyšují výnos, ikdyž zrovna nedochází k útokům houbových chorob.

Pictor® - věřte řepkovému fungicidu s úspěšnou historií

Pěstování řepky olejky je komplexní úkol. Každou sezónu se zemědělci potýkají s komplikací v podobě výskytu houbových chorob. Společnost BASF spolupracuje s pěstiteli olejnin a dalšími partnery v tomto odvětví více než 80 let.

Pictor® je fungicid vyvinutý speciálně pro ochranu řepky a slunečnice. Kombinace účinných látek boscalid a dimoxystrobin umožňuje dlouho trvající a stabilní ochranu proti chorobám v květu řepky. Účinek na choroby ohrožující výnosy, jako je hlízenka nebo alternárie, je skvělý. Díky efektu AgCelence® jsou přínosy přípravku Pictor® patrné i v letech bez silného výskytu napadení.

Tisíce

zemědělců odzkoušely v praxi

506

úspěšných pokusů v řepce olejce

775,669

úspěšně ošetřených hektarů

Spektrum chorob řepky olejky

Mezi silné stránky přípravku Pictor® patří účinek proti chorobám v květu, tedy patogenům Sclerotinia a Alternaria. Obě účinné látky v přípravku Pictor®, boscalid a dimoxystrobin jsou proti Sclerotinii a Alternarii vynikající. To v průběhu let potvrzují maloparcelkové pokusy i spokojení zákazníci.

Pokud používáte Pictor® zvolili jste si produkt, který prokazuje neporazitelný výkon proti Sclerotinii a Alternarii. Kromě toho má Pictor® vynikající dlouhotrvající účinek, což znamená, že v případě delšího kvetení nebo při potřebě časnější aplikace jste s přípravkem Pictor® získali nejflexibilnější produkt, který zároveň zajišťuje vynikající kontrolu chorob.

Sclerotinia

Sclerotinia sclerotiorum je jedním z nejdůležitějších patogenů řepky olejky. Vzhledem k širokému spektru hostitelů této houby lze chorobu nalézt všude. Hlízenka napadá rostliny hlavně během kvetení, vlhké prostředí (déšť, rosa) a teploty > 10 ° C podporují infekci.

Symptomy se mohou objevovat ke konci kvetení a dále. Počáteční příznaky lze nalézt na listech, tam kde přistály okvětní lístky se objevují světle hnědé léze. Později se objevují typické bílé příznaky na stoncích (viz obrázek). Napadené stonky jsou uvnitř duté a nalézají se v nich tmavá až černá sklerócia.

V závislosti na daném roku mohou ztráty navýnosech způsobené Sclerotinií dosáhnout i 30%. Pro účinnou ochranu úrody proti této chorobě je doporučeno provedení aplikace při plném květu (opad prvních květních plátků).

Alternaria

Vzhledem k intenzivnějšímu pěstování řepky v Evropě se patogen Alternaria brassicae / brassicola vyskytuje častěji. Infekční tlak nastává na konci kvetení, než se vytvoří šešule. Teplé a vlhké podmínky podporují infekci. Při příznivých mikroklimatických podmínkách jsou silně napadány zejména polehlé rostliny.

Příznaky se mohou vyskytnout na listech, stoncích a šešulích. Objevují se obvykle tmavě hnědé nebo černé skvrny se soustřednými tmavými a světlými kroužky. V extrémních případech se skvrny mohou sloučit, což vede k předčasnému otevření šešulí a ztrátám na výnosech 20% a více.

Ošetření proti Alternarii může proběhnout společně s aplikací fungicidů používaných v období květu proti Sclerotinii. Dlouhotrvající fungicidy ukazují nejlepší účinnost proti později se vyskytující Alternarii.

Alternaria can be controlled by fungicides applied at flowering against Sclerotinia. Long lasting fungicides show best control of later occuring Alternaria.

Botrytis

Plíseň šedá je patogenem širokého spektra plodin a proto ji lze nalézt téměř kdekoliv. Choroba se vyskytuje zejména u stresovaných rostlin a proto má větší význam pouze v některých letech.

Příznaky lze nalézt na listech (viz obrázek), stoncích nebo šešulích. Při typicky vlhkých podmínkách se na infikovaných částech rostlin objevuje šedavé mycelium. Chcete-li chránit úrodu doporučujeme ošetřit proti Botrytis mezi počátkem a středním obdobím kvetení.

Top