Řešení pro zemědělství
Zemědělství

Slunečnice roční

Produkty AgCelence významně zvyšují výnosy slunečnice a pracují nad rámec běžné ochrany rostlin. Podporují činnost fotosyntézy, díky čemuž jsou rostliny zelenější a sklizeň vyšší. Váš ziskový potenciál narůstá.

Efekt AgCelence je výsledkem kombinace zlepšeného příjmu dusíku a zvýšené aktivity fotosyntézy. K těmto prvkům se ještě připojuje skvělá ochrana proti napadení chorobami. Touto cestou rostliny zůstávají déle zelené, déle vstřebávají energii a po delší čas zůstanou produktivní.

Více oleje?

Má-li slunečnice zvýšenou toleranci vůči jakýmkoliv stresům snižujícím výnosový potenciál (jedná se kupříkladu o choroby, ale také o nepříznivé podmínky pro růst), může to způsobit zvýšení výnosu oleje.

Pictor® - věřte fungicidu do slunečnice s ověřeným účinkem

Pěstování slunečnice je komplexní úkol. Každou sezónu se zemědělci potýkají s komplikací v podobě výskytu houbových chorob. Společnost BASF spolupracuje s pěstiteli olejnin a dalšími partnery v tomto odvětví více než 80 let.

Pictor® je fungicid vyvinutý speciálně pro ochranu řepky a slunečnice. Slunečnice je po celou dobu vegetace napadána různými patogeny ohrožujícími výnos. K dosažení plného výnosového potenciálu by měl být přípravek Pictor® aplikován pro ochranu proti phomopsis, alternárii, phomě či hlízence. Díky efektu AgCelence® jsou přínosy přípravku Pictor® patrné i v letech bez silného výskytu napadení.

Tisíce

zemědělců odzkoušely v praxi

126

úspěšných pokusů ve slunečnici

1,448,442

úspěšně ošetřených hektarů

Spektrum chorob slunečnice

Během vegetačního období napadá slunečnici široká škála patogenů. Některé choroby napadají stonky, jiné květy nebo listy. Kombinací účinných látek boscalid a dimoxystrobin Pictor® nabízí spolehlivou kontrolu proti chorobám stonků i květů. Použijte Pictor® v období mezi 8 listy až fází hvězdy pro účinnou kontrolu hlízenky na stoncích a časné infekci patogenů Phoma a Phomopsis. Po ošetření je rostlina dobře chráněna proti Sclerotinii v květu a později se vyskytující Alternarii. Pictor® je velmi flexibilní produkt, který může být aplikován dvakrát za sezónu a poskytuje tak maximální flexibilitu, abyste udrželi vaši úrodu zdravou.

Sclerotinia

Sclerotinia sclerotiorum je rozšířený patogen v celé Evropě. Zejména při úzkém střídání plodin způsobuje problémy. Termíny infekčního tlaku hlízenky jsou tři. Prvním z nich je na začátku sezóny krátce po vzejití slunečnice. V případě, že půda je dostatečně vlhká, Sclerotinia v půdě klíčí a mycelium roste směrem k mladé rostlince, které infikuje kořeny. Typickým příznakem jsou duté báze stonků naplněné bílou Sclerotinií.

Podruhé se infekce objevuje během prodlužování stonku slunečnice, tehdy infekce probíhá přes spory, které se šíří větrem. Symptomy lze pozorovat v horní části stonku – stonek se snadno láme, protože je zevnitř poničen a lze zde nalézt černá sklerocia. Potřetí se infekce objevuje průběhu kvetení, když je napadán květ. Nejprve jsou na spodní straně květu vidět hnědé vodnaté léze, později se pod semeny objevuje mycelium (viz obrázek).

V závislosti na intenzitě a yávažnosti infekčního tlaku může dojít ke snížení výnosů až do 60%. Nejlepší ochranou proti Sclerotinii je dosaženo při dvojím ošetření. První aplikace se provede ve fázi od počátku do poloviny prodlužovíní stonku, další následuje během kvetení.

Phoma

Phoma macdonaldi je patogen, kterého lze nalézt ve všech hlavních oblastech pěstování slunečnice. Infekci způsobují spory, které se šíří větrem. Infekci podporují teplé a vlhké podmínky. Nejprve houba proniká skrz list a prorůstá skrz něj směrem ke stonku, kde lze po odkvětu nalézt typické tmavě hnědé až černé léze. V závislosti na závažnosti infekce může být lézemi pokryta i velká část stonku. Těžká infekce může způsobit výnosové ztráty ve výši 25%. Doporučuje se 1 ošetření ve fázi hvězdy.

Phomopsis

Phomopsis helianthi je přítomna ve všech oblastech pěstování slunečnice. Vyvolané onemocnění lze nalézt již na začátku sezóny, ale většinou k němu dochází spíše po odkvětu - vysoká teplota a vlhkost podporují infekci.

Nejprve infekce probíhá na listech. Mezi žilnatinou se tvoří typické tmavé léze (viz obrázek) směřující ke stonku. Poté houba proniká do stonku což lze pozorovat jako kávově hnědé léze v místech, kde ke stonku přirůstá list.

Napadené stonky se snadno lámou a při silném větru jsou silně infikované rostliny vystaveny vysokému riziku poléhání. Při závažném napadení činí průměrné ztráty na výnosech 30%. Pro účinnou ochranu je doporučena 1 aplikace na fázi hvězdy.

Alternaria

Alternaria helianthi je rozšířený patogen, který je nejnebezpečnější v teplých a vlhkých letech. Infekce může probíhat po celou sezónu, ale většinou se vyskytuje po odkvětu. Krátce poté začnou být první příznaky viditelné na listech a později také na stoncích.

Alternaria způsobuje tmavě hnědé až černé nekrózy s nepravidelným tvarem. Postupem času se jednotlivé body spojují a dochází ke zničení velkých částí listových ploch. Na stoncícj jsou nekrózy nejen kolem řapíku listů, ale bývají náhodně rozděleny (viz obrázek). Silné napadení může vést až k 30% ztrátám na výnosech. Vzhledem k pozdnímu výskytu této choroby se doporučuje aplikace v období květu.

Top