Řešení pro zemědělství

Zemědělství

Kontakt

Aktuální vývoj porostů obilnin

Po dlouhodobě suchém počasí konečně minulý týden zasáhly většinu míst na jihu Moravy významnější srážky. Předpověď počasí na tento týden slibuje mírné ochlazení a deštivo. Vzhledem k předcházející situaci se v ozimých obilninách fungicidy neaplikovaly vůbec, nebo jenom v časnějších fázích, v době sloupkování. Proto v současné době porosty nejsou chráněny před napadením houbovými chorobami. Vlhkostní podmínky a rostliny oslabené předešlým suchem, jsou faktory, které podporují nástup infekce. V závěru vegetace mohou obilniny napadnout velmi nebezpečné rzi, které dokáží výrazně snížit výnos. Podle informací od kolegů z Vysočiny (Pelhřimovsko, Jihlavsko) bylo již objeveno první napadení rzí plevovou (viz. obr.). Z dalších chorob se může objevit např. braničnatka plevová. Velmi nebezpečné jsou fusariozy klasu, které dokáží ovlivnit nejenom výnos, ale i kvalitu produkce. V situaci, kdy se s obilninami téměř neobchoduje, si nemůžeme dovolit vypěstovat nekvalitní zboží. Rané odrůdy jsou v současné době již vymetané, pozdní budou metat v průběhu tohoto týdne. Abychom si zabezpečili vysokou a kvalitní úrodu, bude potřeba udělat spolehlivý fungicidní zásah. Z hlediska termínu bude letos optimální spojení ošetření praporcového listu a klasu. Z výše uvedených důvodů doporučuji použít fungicid, který účinkuje proti širokému spektru listových a klasových chorob. Tyto požadavky splňuje přípravek OSIRIS®, který je speciálně vyvinutý pro ošetření praporcového listu a klasu s důrazem na účinnost proti fusariózám.

Osiris

OSIRIS® je širokospektrální fungicid s mimořádně spolehlivou účinností na fusária. Kromě toho má velmi dobrou účinnost na braničnatky, DTR, rzi a také černě. Obsahuje dvě účinné látky - metconazol a epoxiconazol. Registrován je do všech obilnin. Moderní formulace tohoto přípravku umožňuje plně využít schopnosti těchto látek. Postřiková jícha po aplikaci pokryje všechny zasažené části a „zateče“ i do míst, které nebyly přímo zasaženy. To je důležité především z hlediska ochrany klasu, protože především fusariozy se mohou rozvinout i na vnitřní straně klásku, kde mají ideální podmínky. Při ochraně klasu a praporcového listu se rovněž doporučuje použití nižší dávky vody, protože vyšší koncentrace přípravku lépe funguje na choroby a postřik se dostane pouze do vyšších pater rostlin.

Důležité vlastnosti

Dalším důležitým aspektem je odolnost vůči smyvu deštěm. Tato vlastnost je důležitá v současné době, kdy podle předpovědi mají být časté přeháňky. Za 30 minut po postřiku může začít pršet a nebude to mít vliv na účinek.

Výhody inovativní formulace

  • Mimořádná přilnavost
  • Vynikající pokryvnost
  • Rychlá absorbce
  • Vysoká odolnost proti smyvu deštěm
  • Snížení dávky - zvýšení výkonu postřikovače
  • Průnik i do vnitřních prostor klasu, kde dochází k infekci a rozvoji fuzarióz
  • Okamžitý průnik do listových pletiv
  • Zvýšení koncentrace účinných látek ve stomatech, které jsou vstupní bránou pro infekci
  • Vytvoření ochranné vrstvy na povrchu listů a klasů

Dávka 1,5 - 1,75 l/ha

OSIRIS® je velmi účinný fungicid za výhodnou cenu s nejlepším poměrem cena/výkon. V doporučené dávce je to 1013 – 1181 Kč/ha *.

Vyšší dávku volíme za těchto podmínek:
• Porost nebyl dosud fungicidně ošetřen
• Vyšší viditelné napadení chorobami
• Vyšší tlak fusarióz – předplodina kukuřice, obilnina
• Příznivé povětrnostní podmínky pro šíření chorob – vyšší teploty a časté přeháňky
• Potřeba delší doby ochrany

Nižší dávku volíme při nižším tlaku chorob nebo v systému dvojího ošetření.

Ochrana proti škůdcům

Suché a teplé počasí způsobilo zvýšené napadení rostlin živočišnými škůdci. V obilninách se objevuje významné možství kohoutků, lokálně mšice a bejlomorka sedlová. Doporučuji proto fungicidní ošetření spojit s insekticidem. VAZTAK®ACTIVE je nově formulovaný, dobře známý pyrethroid. Obsahuje vylepšenou formulaci, která umožňuje lepší pokryvnost, rychlejší působení a delší reziduální působení.

Doporučená dávka 0,2 l/ha proti kohoutkům, mšicím a dalším škůdcům.

Ječmen jarní

Některé porosty, které jsou na horších půdách, nebo byly později zasety, zatím ještě nebyly ošetřeny proti houbovým chorobám. Díky srážkám však došlo u u nich k výraznému posunu ve vývoji. Začaly se však také objevovat listové skvrnitosti.

Zásah proti chorobám

Vzhledem k fázi vývoje je nutné zasáhnout proti těmto chorobám včas. Zvolíte-li fungicid OPERA®TOP nebo novinku PRIAXOR®EC, máte zajištěnou vynikající ochranu listového aparátu včetně účinku na nespecifické skvrnitosti, výrazný green efekt a zvýšenou odolnost vůči stresovým faktorům, jako je například sucho nebo vysoké teploty (AgCelence® efekt). Navíc tyto přípravky účinkují 6+ týdnů, tedy udrží porosty zdravé až do metání – další fungicid již bude aplikován pouze proti klasovým fuzariózám a černím. Jarní ječmen tak bude pod neustálou fungicidní clonou. V případě nutnosti STOP efektu na padlí doporučuji osvědčenou kombinaci prověřenou v pšenicích (OPERA®TOP 1 l/ha + TANGO®SUPER 0,5 l/ha).1. Špičková ochrana novým širokospektrálním fungicidem (SDHI + strobilurin)PRIAXOR®EC 1 l/ha [ nejlevnější SDHI fungicid na trhu, 1157 Kč/ha* ] + AgCelence efekt(Ramulariová skvrnitost, padlí travní, rez ječná, hnědá skvrnitost, rhynchosporiová skvrnitost, nespecifické skvrnitosti)2. Výhodná varianta kvalitního širokospektrálního fungiciduOPERA®TOP 1,2 – 1,5 l/ha [ nejlevnější a nejvýkonnější strobilurinový fungicid na trhu, 935 - 1169 Kč/ha* ] + AgCelence efekt(Padlí travní, rez ječná, hnědá skvrnitost, rhynchosporiová skvrnitost, nespecifické skvrnitosti)3. Ekonomická varianta ošetřeníTANGO®SUPER 1 l/ha [ výhodná cena 833 Kč/l* ](Padlí travní kurativně, rez ječná, hnědá skvrnitost, rhynchosporiová skvrnitost)

*Zdroj cen: Cenik Agrofert 2018 Petr Popelka

Top