Řešení pro zemědělství
Zemědělství

Věděli jste, že jablka mají dvakrát více genů než lidé?

Projekt genomu jablka [1] a další studie [2] umožnily mezinárodní skupině vědců úspěšně sekvencovat genom jablka a použít tyto informace pro porovnání stovek různých odrůd jablek. Zjistili přitom, že genom jablka je dvakrát rozsáhlejší než lidský genom (obsahuje přibližně 57 000 genů) a že všechna dnešní jablka pocházejí z horské oblasti Kazachstánu, kde se dodnes daří řadě divokých odrůd.

Předpokládá se, že z Kazachstánu roznesli divoká jablka obchodníci putující po hedvábné stezce a také jejich soumaři, čímž se otevřela cesta rozšíření a pěstování jabloní směrem na západ do Evropy a na východ do Číny. Vzájemným opylováním divoce rostoucích druhů a staletími cíleného výběru jsme dosáhli kýžených vlastností, které nám poskytují nepřeberná množství moderních odrůd v dnešní nabídce.

Zdroj: Cornell Chronicle

Šlechtění rostlin je klíčem k dnešním jablkům, která jsou výživná, chutná a oblíbená. Sekvence genomu jablka představuje úžasný doplňkový zdroj, který pomáhá vědcům dosáhnout rychlejšího a přesnějšího šlechtění. Tento typ vědecké informace pomáhá vědcům porozumět základům důležitých vlastností rostlin, jako jsou struktura, rezistence vůči chorobám či adaptace na specifické zeměpisné nebo klimatické podmínky, ale také naplňovat požadavky spotřebitelů. Přečtení genomů rostlin tak vědcům umožňuje lépe porozumět a ocenit význam zachování genetické rozmanitosti.

VIDEO

Chcete-li se dozvědět více, kontaktujte Stanislava Větrovského e-mailem na adrese stanislav.vetrovsky@basf.com.

[1] Velasco, R., Zharkikh, A., Affourtit, J. et al. The genome of the domesticated apple (Malus × domestica Borkh.). Nat Genet 42, 833–839 (2010). https://doi.org/10.1038/ng.654

[2] Duan, N., Bai, Y., Sun, H. et al. Genome re-sequencing reveals the history of apple and supports a two-stage model for fruit enlargement. Nat Commun 8, 249 (2017). https://doi.org/10.1038/s41467-017-00336-7

Top