Řešení pro zemědělství
Zemědělství

Věděli jste, odkud pochází slovo traktor?

Traktory se poprvé objevily začátkem 19. století jako parní stroje na kolech určené k pohonu zemědělských strojů, které do té doby poháněli koně [1].

John Froelich, vynálezce z amerického státu Iowa, vyvinul v roce 1892 první spalovací „trakční motor“, zkráceně „traktor“. Do roku 1954 už zemědělci používali více traktorů než koní a mezků.

Dnes se dokážou „inteligentní“ traktory připojit k systému GPS či digitálním nástrojům na pohon důmyslných zařízení. Dokážou vykonávat úkoly, jako jsou například setba semen či používání inteligentních postřikovačů pro aplikaci herbicidů na jednotlivé plevele, přičemž plodiny zůstávají neporušené (tím se snižuje použití pesticidů až o 70 %). Všechny tyto inovativní technologie pomáhají zemědělcům v příslušném ročním období přijímat lepší agronomická rozhodnutí.

***********************************************

[1] James Watt, který vynalezl parní stroj, přišel na to, jak porovnat výkon motorů s počtem koní potřebných k tažení závaží o hmotnosti 68 kilogramů rychlostí 4 kilometry za hodinu. Tyto jednotky nazval koňská síla (k), která se dodnes používá při měření výkonu motorů.

[2] Historie traktoru

Chcete-li se dozvědět více, kontaktujte Stanislava Větrovského e-mailem na adrese stanislav.vetrovsky@basf.com.

Top