Fuzariózy (fuzariová spála obilnin) [Fusarium culmorum]

Význam

Fuzariózy náležejí k velmi závažným chorobám obilnin. Napadají ve škodlivé míře listové čepele a klasy. Kromě snížení výnosu poškozují kvalitu osiva snížením jeho klíčivosti a produkcí jedovatých toxinů (deoxynivalenol, zearalenon). Napadené zrno se nehodí pro pekařské účely ani ke krmení. Mohou být napadeny všechny druhy obilnin, především pšenice, dále kukuřice, trávy atd.

Jak se choroba šíří

Pro vznik choroby jsou rozhodují dva zdroje inokula: infikované obilky a kontaminovaná půda se zbytky napadených rostlin z předcházející sklizně. Na rozdíl od plísně sněžné uvedené druhy fusarií se vyskytují až v pozdějších růstových fázích (od fáze sloupkování). K epidemickému výskytu fuzarióz v klasech dochází v uzavřených polohách, kde za deštivého počasí trvá dlouho vysoká vzdušná vlhkost. Časné polehnutí porostu podporuje napadení.

Symptomy

K napadení klasu dochází brzy po květu. Choroba může způsobit zbělení jednotlivých klásků (částečná hluchost klasů). Klásky jsou pokryté růžovými nebo až červeně zbarvenými povlaky. Parazit napadá i vřeteno klasu a pak zbělí nebo zrůžoví celý klas nebo jeho část. Na rozdíl od nouzového dozrávání klasů způsobeného stéblolamem nebo černáním pat stébel je zpravidla stéblo pod klasem zelené. Fuzariózy mohou napadnout i báze stébel a pak celé stéblo nouzově dozrává. Kromě klasů houba vytváří šedě zelené skvrny na čepelích podobně jako Fusarium nivale. Skvrny jsou pokryté shluky konidií. Podobné skvrny vytvářejí na listech braničnatky a HTR (Drechslera tritici-repentis). Skvrny na klasech je třeba odlišit od skvrn, které způsobuje padlí a braničnatka plevová.

Ochrana

Agrotechnická opatření:

Vyvarovat se uzavřených poloh, kde přetrvává dlouho vysoká vzdušná vlhkost. Některé odrůdy jsou odolnější. Poněvadž infekce klasů je vázána na období těsně po květu, vysévat odrůdy ranější i pozdnější, případně volit ranější a pozdější termín setí, aby při nepříznivém počasí nebyly poškozeny všechny porosty. Některé varianty budou pravděpodobně méně napadeny. Nebrat k setí osivo ze silněji napadených porostů nebo osivo mořit. Zabránit nebo omezit polehnutí porostů.

Chemická ochrana:

Napadení osiva lze redukovat mořením. Cílená chemická ochrana klasů je složitější. Při aplikaci v optimálním termínu mohou fungicidy snížit napadení a tvorbu mykotoxinů. Postřik je nutno provést ve fázi kvetení, v okamžiku, kdy nastanou vhodné podmínky pro rozvoj fuzarióz (tj. teploty nad 18 °C, silnější srážky). Pokud je již zrno napadeno, je třeba silně napadené obilky odstranit na čističce, která třídí zrno podle hmotnosti (nikoli velikosti).

Top