Kroužkovitá skvrnitost brukvovitých [Mycosphaerella brassicicola]

Popis

Existuje jistá specializace patogena, ale převážně se soudí, že se může vyskytovat od kapusty, přes další brukvovité až na řepku.

Synonymum

Kroužkovitost

Příznaky poškození

Skvrny na listech dosahují velikosti v průměru od pár milimetrů až do 2,5 cm a objevují se od podzimu dále. Prvními symptomy jsou malé tmavé léze, které postupně narůstají a mohou být hranaté a ohraničené listovou žilnatinou. Někdy mají žlutý okraj. Dále se tvoří v listových lézích početné malinké černé tečky, nejprve pyknidy, později pseudothecia, která tvoří askospory. Oba typy plodniček jsou menší a početnější, srovnáme-li je s pyknidiemi, které vytváří Phoma, tedy listové léze jsou často šedé. S Phomou se patogen často zaměňuje a časné výskyty mohou být přehlédnuty. Také se někdy mohou objevovat černé skvrny na stoncích, které se podobají činnosti Alternarie nebo Cerkospory.

Kroužkové skvrny se také mohou objevit ve formě zelenkavých lézí s mnoha malými černými plodnicemi na šešulích. V případě výskytu na listech může dojít až k opadu listů, ale takto závažná napadení nebývají častá.

Životní cyklus

Cyklus kroužkovitosti je závislý na vzduchem přenášených askosporách, produkovaných na nejstarších listech brukvovitých plodin. Spory produkované pyknidiemi nejsou infekční. Může se též přenášet na semenech, ale důležitost není významná. Pro vznik infekce je zapotřebí pouze několika hodin vlhkosti na povrchu nebo velmi vysoká vzdušná vlhkost; těžké infekce vyžadují období několika dnů s deštěm. Listové skvrny se objeví 10-14 dnů po infekci při teplotách 15-20 °C. Řepka olejka je nejnáchylnější k napadení tam, kde se pěstuje brukvovitá zelenina.

Boj

Fungicidní přípravky působící proti phomě či hlízence, též azolové přípravky. Na brukvovitých zeleninách byl zaznamenán výskyt rezistentní kroužkovitosti.

Poznámky

Kroužkovitá skvrnitost se objevuje při úzké rotaci plodin, na řepce nebývá tak škodlivá.

Top