Stemfyliová skvrnitost hrušně [Mycosphaerella pyri]

Popis

Choroba, která sporadicky postihuje hrušeň, se projevuje na listech (zřídka také na plodech) ve formě nahnědlých skvrn o průměru 3-4 milimetry, se světlejší centrální zónou. Ve středu těchto oblastí se následně objevují pyknidy, černé tečky viditelné pouhým okem, plodnice patogenu. Konidie, které se v pyknidách vytváření, mají rohlíčkovitý tvar. Napadené listy mají tendenci předčasně opadávat, což zpomaluje proces růstu větví a plodů.

Výskyt a význam

Příznaky se obvykle objevují v červnu a mohou pokračovat během následujících letních a podzimních měsíců. Konidie se šíří větrem nebo deštěm, v přítomnosti vody začínají klíčit a do rostliny pronikají skrze průduchy (sekundární infekce). Intenzita onemocnění se značně liší v závislosti na citlivosti odrůd. Nejzávažnější napadení bývají v letech s vysokými srážkami během jarních a letních měsíců.

Patogen přezimuje v infikovaných opadaných listech. Pseudoperithecia tvoří askospory, které jsou při deštivém období a teplotách nad 10 ° C uvolňovány do okolí a infikují listy hrušní.

Top