Řešení pro zemědělství
Zemědělství

Čmelíci

Čmelík kuří (Dermanyssus gallinae) je drobný, pavoučku podobný roztoč s noční aktivitou, který se živí sáním krve slepic a jiné drůbeže. Bývá přenašečem mnoha drůbežích patogenních činitelů, bakteriálních i virových, jako jsou plané neštovice, salmonela, virus encefalitidy atp.

V těžce napadených chovech drůbeže může snáška vajec významně poklesnout, kvalitu vajec také snižují výrazné skvrny od krve z těl rozmačkaných čmelíků.

Běžný názevčmelík kuří, čmelík
Velikost dospělcedospělá samička má délku cca 1 mm a šířku okolo 0,4 mm
Barvabarva se liší - od světle šedavé (nenakrmený) přes rudě hnědou (při krmení) až po černou (při trávení)
Vzhled a zvykypřes den jsou ukryti ve škvírách a štěrbinách kurníků, zatímco v noci vylézají, aby se krmili na Vašem živobytí
Potravní návykysaje krev primárně drůbeži, při nedostatku drůbeže využívá savce, člověka nevyjímaje
Délka života12-24 hodin po každém krmení samička naklade vajíčka, z nichž se po 2-3 dnech líhnou šestinohé larvy. Ty se nekrmí, ale po 1-2 dnech se přeměňují na osminohé protonymfy. Ty se již krmí a po 1-2 dnech se stávají deuteronymfami a po dalších 1-2 dnech dospělci. Dospělci jsou odolní vůči hladu a až 34 týdnů přežijí bez krmení. V přítomnosti hostitele a příznivých podmínkách celý vývoj může proběhnout během 7 dnů.

Upozornění

Používejte biocidní přípravky bezpečně. Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku.

Top