Řešení pro zemědělství
Zemědělství

Švábi

Švábi představují jedno z nejvýznamnějších zdravotních rizik, jsou přenašeči nemocí, jako jsou úplavice, gastroenteritida, průjem, břišní tyfus, dětská obrna a salmonela.

Běžně se nalézají v komerčních komplexech, kde se vyrábějí či zpracovávají potraviny, jako jsou restaurace či zásobovací podniky. Ovšem jejich výskyt není vyjímkou ani v domácím prostředí - v kuchyních a odpadních potrubích.

Švábi jsou živočichové s noční aktivitou, dny tráví ukrytí ve škvírách a prasklinách v okolí zdroje potravy a vody, tedy u sporáků a dřezů.

Složitý systém rozvodů a podzemních potrubí činí jejich hubení ještě složitějším procesem. kontaminace potravin se objevuje tehdy, když dojde k přesunu z odpadišť na místa přípravy pokrmů.

Švábi dokáží zkonzumovat prakticky vše, od lidské potravy přes kůži a tapety až po další šváby.

Blatella germanica

Běžný názevrus domácí
Délka12 - 15 mm ve fázi dospělce
Barva a popisnažloutle hnědá, s dvěma černými podélnými pruhy na předohrudi, okřídlený, ale běžně nelétavý
Vzhled a návykyprimárně noční aktivita, preferuje lidské teplé prostředí a úzká útočiště v blízkosti zdroje živin, dokáže šplhat po hladkém povrchu, samičky nosí k zadečku přichycenou ootheku až do doby, než jsou nymfy připravené k vylíhnutí
Délka života100-200 dnů, samičky během života vytvoří 4-8 vaječných vaků (oothek), s 30-40 vajíčky v každé z nich.

Blatta orientalis

Běžný názevšváb obecný
Délka17 - 30 mm ve fázi dospělce
Barva a popisvelmi tmavá, takřka černá, křídla nekryjí zadeček, nelétavý
Vzhled a návykylibuje si v tmavých, skrytých, vlhkých a chladných místech jako jsou sklepy a suterény, někdy ovšem také mimo budovy, což hubení ještě ztěžuje, aktivní převážně v noci/ za šera, tolerantní k chladnému počasí
Délka životaaž 500 dní, samička za život vytvoří 10 kapsulí, s 14 - 16 vajíčky v každé z nich

Periplaneta americana

Běžný názevšváb americký
Délka25 - 40 mm ve fázi dospělce
Barva a popisčervenavá křídla zcela kryjí zadeček, žlutý pruh rámuje hrudní štítek, létavý
Vzhled a návykypreferuje tmavá, skrytá, teplá a cuchá místa, často tam, kde se skladují či zpracovávají potraviny, někdy se vyskytuje i mimo budovy, což hubení dosti komplikuje
Délka života450 dnů, samička za život vytvoří 9-10 vaječných vaků, s 12-16 vajíčky v každém z nich

Upozornění

Používejte biocidní přípravky bezpečně. Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku.

Top