Dřepčík olejkový [Psylliodes chrysocephala]

Výskyt a význam

Brukvovité rostliny včetně řepky.

Popis

Dospělci jsou leskle černí až namodralí nebo nazelenalí, mají dlouhá nitkovitá nažloutlá tykadla. Třetí pár nohou je skákavý. Velikost 3–4,5 mm. Larva je bílá s tmavým štítkem na konci zadečku z něhož vyrůstají štětinky. Velikost 7–8 mm.

Příznaky poškození

Brouci způsobují okénkový žír na listech. Larvy, jejichž žír je významný, prožírají srdéčka rostlin a lodyhy, vykousané chodby v žebrech listů. Listy žloutnou, vadnou a zahnívají, lodyhy se lámou a podélně praskají.

Způsob života

Přezimuje vajíčko, larva nebo dospělec. Brouci se líhnou v červenci a srpnu. Krátce přijímají potravu. Letní období přečkávají na vlhkých a stinných místech. Poté aktivují v září a říjnu. Samičky kladou vajíčka do půdy do blízkosti napadaných rostlin. Škodí dospělci, ale hlavně larvy v podzimním období. Každý rok se vyvine 1 generace.

Ochrana

Přirození nepřátelé:

Blanokřídlí parazitoidi, parazitické hlístice.

Indikace ošetření:

K indikaci ošetření na podzim se používají Mörickeho misky, které jsou umísťovány na povrch půdy do porostů vzcházející řepky. Škodlivý výskyt lze očekávat ve chvíli, kdy se během teplých dnů odchytí 5–10 brouků na jednu misku za den.

K signalizaci ošetření dochází ve chvíli, kdy se v porostu objeví samičky schopné kladení vajíček ve výraznějším počtu. Ošetření porostů probíhá, jestliže 3 týdny od začátku hlavního náletu bylo dosaženo průměrného počtu 50 a více odchycených jedinců na jednu misku. Ve výjimečných případech dochází k ošetření při vzcházení porostu, pokud došlo k poškození více jak 10 % listové plochy.

Top