Drátovci (larvy kovaříků) [Pseudathous niger]

Výskyt a význam

Obilniny, okopaniny, kukuřice, řepa

Popis

Larvy jsou protáhlého tvaru s tvrdým lesklým povrchem, poslední článek těla je protažený do špičky nebo nese 2 výběžky. Zbarvení je žluté až tmavohnědé. Velikost až 30 mm.

Příznaky poškození

Okus podzemních částí rostlin, překousané kořeny, v hlízách vykousané jamky a chodby o průměru až 3 mm. Mladé rostliny vadnou, žloutnou a odumírají.

Způsob života

Přezimují larvy i dospělci v půdě. Vývoj larev trvá 3–5 let. Dospělci se vyskytují od května do srpna. Samičky kladou vajíčka začátkem léta do půdy, preferují vlhčí lokality. Larvy se kuklí v červenci – srpnu v půdě. Škodí pouze larvy.

Ochrana

Přirození nepřátelé:

Blanokřídlí parazitoidi, parazitické hlístice, ptáci

Indikace ošetření:

Půdní dezinsekce je využívána na pozemcích, kde byl půdními výkopky zjištěn výskyt 10 (cukrovka), 15 (kukuři-ce), 20 (obilniny) a více drátovců na 1 m2. Půdní výkopky se uskutečňují v podzimním období, v hloubce 10 cm a teplotě cca 9 °C. V jarním období se doplní jarními výkopky, v období nejpozději 3–4 dny před začátkem posledního úkonu přípravy před setím. Půdní sondy se po pozemku rozmísťují šachovnicovitě a mají rozměr 50 x 50 x 40 cm. Na pozemku o rozloze do 5 ha se vytvoří 8 sond, na 5 ha minimálně 12 sond.

Ke zjištění odhadovaného počtu drátovců v půdě je možné použít i metodiku návnad. Na sledovaném pozemku se odplevelí jednotlivé plochy o rozloze 1 m2, plevele je nutné vytrhat i s kořeny. Na takto připravených plochách se do vrcholu trojúhelníku o rozměru 60 x 60 x 60 cm zahrabe hrst naklíčené pšenice do hloubky 10 cm. Nad takto připravenou návnadu se umístí černá plastická, popřípadě i průsvitná folie o rozměrech 30 x 30 cm, nebo lze i touto fólií pokrýt celou připravenou plochu 1 m2. Kontrola takto připravených návnad probíhá po 4–5 dnech. Počet nalezených drátovců v připraveném trojúhelníku odpovídá počtu drátovců na 1 m2.

Top