Listopas čárkovaný [Sitona lineatus]




Výskyt a význam
Hrách, fazol, bob, jetel a jiné bobovité rostliny.
Popis
Dospělí brouci jsou šedohnědí se světlý-mi proužky, velikost 4–6 mm. Larva, rohlíčkovitě prohnutá, beznohá je bílá se žlutou nebo hnědou hlavou. Velikost 5–6 mm.
Příznaky poškození
Brouci poškozují rostliny žírem na listech (zoubkování). Larvy v půdě okusují kořínky rostlin, poškozená místa bývají napadána houbovými chorobami, vyžírají bakteriové hlízky.
Způsob života
Přezimují dospělci v půdě, v přírodě se vyskytují koncem dubna. Samičky kladou vajíčka na půdu. Larvy se kuklí během léta, nová generace brouků se objevuje během července. K největším škodám dochází při suchém a studeném počasí, kdy rostliny rostou pomaleji. Škodí především dospělí brouci, ale i larvy. Každý rok se vyvine 1 generace.
Podobný způsob života má a podobným způsobem škodí i l. pruhovaný (Sitona humeralis Stephens, 1831) a l. zdobený (Sitona macularius Marsham, 1802).
Ochrana
Přirození nepřátelé:
Lumci, lumčíci, střevlíci, drabčíci.
Indikace ošetření
U tohoto druhu nejsou stanoveny přesné kritické hodnoty. Používá se moření osiva. Ošetření porostů postřikem se provádí v období od vzcházení do fáze 3–4 pravých listů. Osvědčuje se využívat všechna pěstitelská opatření urychlující vývin rostlin a volba rychle rostoucích odrůd.