Mšice maková [Aphis fabae]

Výskyt a význam

Řepa, mák, fazol a mnohé další polní plodiny.

Popis

Dospělec je černozelený až černohnědý, nohy a tykadla jsou světlá. Velikost 2–2,5 mm. Bezkřídlá nymfa je stejně zbarvená jako dospělec. Velikost 2–2,5 mm.

Příznaky poškození

Deformace listů sáním, přenos rostlinných virů.

Způsob života

Přezimuje vajíčko na brslenu, kalině nebo pustorylu. Během vegetace sají mšice na spodních stranách listů. V průběhu roku se rozmnožují živorodě, vajíčka jsou kladena pouze na podzim. Sáním škodí dospělci i nymfy. Každý rok se vyvinou 2–4 generace na primárním hostiteli (brslen, kalina, pustoryl) a 5–8 generací na sekundárním hostiteli (řepa, mák, fazol a další plodiny).

Ochrana

Přirození nepřátelé:

Slunéčka, larvy pestřenek a zlatooček, blanokřídlí parazitoidi, entomopatogenní houby.

Indikace ošetření:

V porostech cukrovky je zjišťována přítomnost mšic vizuální kontrolou a Lambersovými miskami. Celkové procento napadení se zjišťuje na 10 různých místech porostu, vždy na 20 rostlinách. Při výskytu i jediné mšice je rostlina považována za napadenou. Ošetření porostu se provádí, když je intenzita napadení mšicí vyšší než 5 % rostlin. U sekundárního přeletu mšic se ošetření porostu provádí při napadení 20 % rostlin a při deformacích listů.

V porostech bobu se ošetřují porosty, ve kterých je napadeno 5 a více % rostlin. Pokud se jedná o porosty množitelského typu, přistupuje se k ošetření při napadení 3 a více % rostlin. Kritická hodnota mšic se zjišťuje na 10 různých místech porostu, vždy na 20 rostlinách.

U máku se ošetřují porosty, ve kterých je napadeno 5 a více % rostlin. Kritická hodnota mšic se zjišťuje na 5 různých místech porostu, také na 20 rostlinách.

V porostech salátové zeleniny dochází k ošetření po lokalizaci prvních kolonií mšic.

Top