Belanty® v kukuřici

Fungicid Belanty® nabízí také možnost širokospektrální ochrany porostů kukuřice. Zaregistrována je účinnost proti fuzariózám, helmintosporiové skvrnitosti (spále) a skvrnitosti kukuřice.

Nebezpečné fuzariózy

V našich podmínkách se můžeme setkat zejména s výskytem fuzarióz. Houby rodu Fusarium (graminearum, culmorum, verticillioides) jsou nebezpečným patogenem, který snižuje výnos a kvalitativní parametry zrna i siláže. Produkují totiž mykotoxiny deoxynivalenol a zearalenol, které jsou vysoce perzistentní a zůstávají ve sklizené produkci i v dále zpracovávaných potravinách nebo krmivu.

Faktory ovlivňující výskyt fuzarióz

Fuzariózy se nejčastěji šíří z půdy, kde zárodky chlamydospory přežívají až 20 let. Existují faktory, které ovlivníme pouze složitě - stanoviště, osevní postup, počasí atd. Nejdůležitější ochranou je tedy prevence v podobě správně zvolené agrotechniky a chemické ochrany.

Je třeba zvolit certifikované osivo vhodné pro danou lokalitu. Proti padání klíčních rostlin je účinné moření osiva (přípravky s účinnou látkou ipkonazol, metalaxyl nebo prothiokonazol). Rostlina se umí účinně bránit, pokud má vyváženou výživu - přehnojení a podvýživa snižují obranyschopnost. Dalším faktorem je optimální hustota porostu, ta vytváří mikroklima nevhodné pro rozvoj houbových patogenů.

Dalším důležitým faktorem je zvládnutá insekticidní ochrana, protože poranění způsobené škůdci vytváří brány pro vstup chorob do rostliny. V dnešní době jsou již dostupné také velmi účinné fungicidy. Při jejich použití platí, že s postupem rozvoje choroby v rostlině klesá jejich účinnost. Proto ranější aplikace bývají účinnější než pozdní.

Belanty® proti fuzariózám

Fungicid Belanty® vykazuje na fuzariózy velice dobrou účinnost. Díky němu dochází ke snížení obsahu mykotoxinů, zvýšení výnosu a celkové vylepšení ekonomiky pěstování kukuřice. V pokusné praxi se ukázalo, že Belanty® dosahuje díky Revysolu stejné nebo vyšší výkonnosti než přípravky se dvěma účinnými látkami.

V pokusech se silážní a zrnovou kukuřicí také bylo potvrzeno, že časnější aplikace v období prodlužovacího růstu (BBCH 31–39) je efektivnější, než pozdní aplikace v období kvetení. Zatímco u zrnové kukuřice nebyl rozdíl tak patrný, v případě silážní kukuřice se jeví časná aplikace prokazatelně lépe.

Praktickým benefitem časné aplikace v období dlouživého růstu (BBCH 31 – 39, fáze 1. až 9. internodia), že není třeba využívat samochodné postřikovače, ale vystačíte si s běžnou postřikovací technikou.

Aplikace Belanty® se vyplatí

V zrnové kukuřici zvýšila aplikace Belanty® 1,25 l/ha výnos o 6 q/ha v případě nízkého napadení houbovými chorobami, respektive o 12 q/ha v případě vysokého napadení.

V silážní kukuřici při nízkém napadení došlo k navýšení výnosu o 38 q/ha, při vysokém napadení dokonce o 62 q/ha. Tyto výsledky jednoznačně zodpovídají otázku, jestli se aplikace fungicidu v kukuřici vyplatí.

Doporučení k aplikaci

Pro nejefektivnější ochranu kukuřice před houbovými patogeny aplikujte Belanty® 1,25 l/ha v období prodlužovacího růstu kukuřice (1.–9. internodium viditelné, BBCH 31–39). Kukuřice je v této fázi ještě nízká a je možné použít tažené postřikovače. Výhodou je možnost spojení s aplikací proti hmyzím škůdcům nebo s listovou výživou.

  • Široké spektrum účinku
  • Vynikající účinnost proti fuzariózám
  • Snížení obsahu mykotoxinů
  • Vhodné pro společnou aplikaci s insekticidy
  • Pozitivní vliv na ekonomiku pěstování kukuřice
Top