Pictor ve slunečnici

Pictor® byl uveden na trh v Maďarsku v roce 2007 a poté následovalo uvedení v 10 dalších zemích. Dnes je úspěšně prodávám téměř v celé EU. V průběhu let ošetřovaná plocha stále roste, což dokazuje, že zemědělci, kteří využili Pictor® byli spokojeni, ošetření opakují a doporučují jej dál. Důvěřujte v přípravek Pictor® a budete při pěstování olejnin úspěšní.

Více než 16 let zkušeností

BASF začala rozvíjet Pictor® v roce 2003 jako nový fungicid pro řepku olejnou. Vzhledem k podobnosti ve spektru chorob začaly krátce poté první pokusy s přípravkem Pictor® ve slunečnici. Od té doby bylo provedeno více než 300 pokusů, abychom získali dostatečné zkušenosti s přípravkem Pictor®. Do vývoje přípravku byli zapojeni různí lidé, a to nejen technici BASF, ale i lidé z řad nezávislých ústavů a dodavatelů.

Ošetření přípravkem Pictor® se vyplatí

Slunečnice se pěstuje zejména v letních měsících v suchých oblastech, v důsledku čehož se infekční tlak v různých ročních obdobích liší každý rok. Nicméně pro účinnou eliminaci choroby je třeba udělat ochranná ošetření preventivně (před infekcí). Jak je vidno v grafu, Pictor® dokázal v posledních letech poskytnout konzistentní navýšení výnosu a to jak v letech s vysokým tlakem chorob, tak do značné míry také v suchých letech. Vzhledem k AgCelence® efektu Pictor® dokáže navýšit výnosy.

Zdraví a vitalita pro nejvyšší výnosy

Přestože se u slunečnice vyskytuje mnoho patogenů, pouze čtyři z nich mají zásadní význam. To ovšem znamená, že se během let vyskytují stále častěji a vedou k závažnějšímu snížování výnosů. Těmito patogeny jsou Sclerotinia na stoncích a květech, Phomopsis na stoncích, Phoma na stoncích a Alternaria na stoncích a listech. Nejškodlivější je Sclerotinia, která může za vhodných podmínek (vlhkost a teplota <10 ° C) způsobit výnosové ztráty až do výše 60% kvůli hnijícím květům nebo silnému polehnutí. Phomopsis a Phoma také preferují vlhkost a při vysokých teplotách mohou způsobit 25-40% ztrát na výnosu. Pictor® je velmi účinný proti těmto chorobám a při použití během správných vývojových fází lze ztrátám na výnosech zabránit.

Termín aplikace

Většina chorob útočí na slunečnici od raných vývojových fázích dále až do konce kvetení. Proto není snadné nalézt optimální termín pro ošetření slunečnice.Vzhledem k širokému aplikačnímu oknu může být Pictor® použit v případě potřeby. Dvojitá aplikace přípravku Pictor® je smysluplná tehdy, když Sclerotinia představuje hrozbu po celou sezónu, jinak je vhodnou dobou pro aplikaci fáze hvězdy. Vzhledem k výborné dlouhodobé účinnosti Pictor® poskytuje i v takto časné aplikaci spolehlivou ochranu proti patogenům Phoma, Phomopsis, Alternaria a Sclerotinia na stoncích, proti Sclerotinii v květu tato fáze není vhodná. Chraňte své plodiny a používejte Pictor®, abyste dosáhli nejvyššího výnosu.

Pictor® - Přední specialista proti všem hlavním chorobám

Vzhledem k podobnosti ve spektru chorob je Pictor® vysoce účinný proti hlavním chorobám řepky olejné a slunečnice

Během vegetačního období napadá slunečnici široká škála patogenů. Některé choroby napadají stonky, jiné květy nebo listy. Kombinací účinných látek boscalid a dimoxystrobin Pictor® nabízí spolehlivou kontrolu proti chorobám stonků i květů. Použijte Pictor® v období mezi 8 listy až fází hvězdy pro účinnou kontrolu hlízenky na stoncích a časné infekci patogenů Phoma a Phomopsis. Po ošetření je rostlina dobře chráněna proti Sclerotinii v květu a později se vyskytující Alternarii. Pictor® je velmi flexibilní produkt, který může být aplikován dvakrát za sezónu a poskytuje tak maximální flexibilitu, abyste udrželi vaši úrodu zdravou.

Sclerotinia

Sclerotinia sclerotiorum je rozšířený patogen v celé Evropě. Zejména při úzkém střídání plodin způsobuje problémy. Termíny infekčního tlaku hlízenky jsou tři. Prvním z nich je na začátku sezóny krátce po vzejití slunečnice. V případě, že půda je dostatečně vlhká, Sclerotinia v půdě klíčí a mycelium roste směrem k mladé rostlince, které infikuje kořeny. Typickým příznakem jsou duté báze stonků naplněné bílou Sclerotinií.

Podruhé se infekce objevuje během prodlužování stonku slunečnice, tehdy infekce probíhá přes spory, které se šíří větrem. Symptomy lze pozorovat v horní části stonku – stonek se snadno láme, protože je zevnitř poničen a lze zde nalézt černá sklerocia. Potřetí se infekce objevuje průběhu kvetení, když je napadán květ. Nejprve jsou na spodní straně květu vidět hnědé vodnaté léze, později se pod semeny objevuje mycelium (viz obrázek).

V závislosti na intenzitě a závažnosti infekčního tlaku může dojít ke snížení výnosů až do 60%. Nejlepší ochranou proti Sclerotinii je dosaženo při dvojím ošetření. První aplikace se provede ve fázi od počátku do poloviny prodlužovíní stonku, další následuje během kvetení.

Phoma

Phoma macdonaldi je patogen, kterého lze nalézt ve všech hlavních oblastech pěstování slunečnice. Infekci způsobují spory, které se šíří větrem. Infekci podporují teplé a vlhké podmínky. Nejprve houba proniká skrz list a prorůstá skrz něj směrem ke stonku, kde lze po odkvětu nalézt typické tmavě hnědé až černé léze. V závislosti na závažnosti infekce může být lézemi pokryta i velká část stonku. Těžká infekce může způsobit výnosové ztráty ve výši 25%. Doporučuje se 1 ošetření ve fázi hvězdy.

Phomopsis

Phomopsis helianthi je přítomna ve všech oblastech pěstování slunečnice. Vyvolané onemocnění lze nalézt již na začátku sezóny, ale většinou k němu dochází spíše po odkvětu - vysoká teplota a vlhkost podporují infekci.

Nejprve infekce probíhá na listech. Mezi žilnatinou se tvoří typické tmavé léze (viz obrázek) směřující ke stonku. Poté houba proniká do stonku což lze pozorovat jako kávově hnědé léze v místech, kde ke stonku přirůstá list.

Napadené stonky se snadno lámou a při silném větru jsou silně infikované rostliny vystaveny vysokému riziku poléhání. Při závažném napadení činí průměrné ztráty na výnosech 30%. Pro účinnou ochranu je doporučena 1 aplikace na fázi hvězdy.

Alternaria

Alternaria helianthi je rozšířený patogen, který je nejnebezpečnější v teplých a vlhkých letech. Infekce může probíhat po celou sezónu, ale většinou se vyskytuje po odkvětu. Krátce poté začnou být první příznaky viditelné na listech a později také na stoncích.

Alternaria způsobuje tmavě hnědé až černé nekrózy s nepravidelným tvarem. Postupem času se jednotlivé body spojují a dochází ke zničení velkých částí listových ploch. Na stoncícj jsou nekrózy nejen kolem řapíku listů, ale bývají náhodně rozděleny (viz obrázek). Silné napadení může vést až k 30% ztrátám na výnosech. Vzhledem k pozdnímu výskytu této choroby se doporučuje aplikace v období květu

Top