Lukavec – biodiverzitní demonstrační farma
Demonstrační blok mimoprodukčních porostů –– unikátní možnost sledovat aktuální vývoj vybraných mimoprodukčních porostů v průběhu celé vegetační sezony!
V Lukavci již od roku 2016 zakládáme a sledujeme řadu mimoprodukčních (funkčních) porostů. Sledujeme zejména vývoj, zastoupení a intenzitu kvetení jednotlivých skupin druhů, úroveň zaplevelení a atraktivitu porostů pro opylovače a užitečný hmyz. Snažíme se nalézat optimální varianty jak z pohledu složení, tak i údržby, aby dané porosty sloužily co nejlépe svému účelu.
Aktualizace vznikají na základě dlouhodobého projektu cíleného využití mimoprodukčních ploch v rámci spolupráce V. Velety (farma Lukavec), K. Holého Ph.D. (VÚRV Praha), K. Vejražky, Ph.D. (VÚPT) a D. Nerada, Ph.D. (BASF).
Květen 2022
Vliv mimoprodukčních porostů na živočichy:
Opylovači a hmyz – směsky dosud nekvetou, proto se v nich defacto nevyskytují opylovači ani další hmyz vázaný na kvetoucí porosty (s určitou výjimkou nakvétající tolice dětelové).
Zvěř a ptáci – porosty v této fázi plní sekundární úlohu pro pastvu zvěře (jeteloviny a trávy), hnízdění a kladení mláďat.

Ochranný pás (např. podél vodního útvaru) ve 2. vegetačním roce. Bohatě obrůstající porost víceleté jetelotravní směsky (s druhy pro opylovače). Místy již nakvétá tolice dětelová. Vyvážený poměr jetelovin (v prvních letech převažují) a trav, sporadické zaplevelení (smetánka, pelyněk, pastinák). (farma V. Veleta - Lukavec, demo blok, 20.5.2022).

Ochranný pás (např. podél vodního útvaru) ve 3. vegetačním roce. Obrůstající porost víceleté jetelotravní směsky (s druhy pro opylovače). U 3leté směsky stále ještě převažují jeteloviny nad travami, zaplevelení obdobně sporadické (možná ještě nižší) jako u 2leté směsky (smetánka, pelyněk). (farma V. Veleta - Lukavec, demo blok, 20.5.2022).

Ochranný pás (např. podél vodního útvaru) ve 4. vegetačním roce. Obrůstající porost víceleté jetelotravní směsky (s druhy pro opylovače). U 4leté směsky je již patrné silnější zastoupení trav a ústup jetelovin. Zaplevelení přetrvává poměrně sporadické (smetánka). (farma V. Veleta - Lukavec, demo blok, 20.5.2022).

Ochranný pás (vytrvalá „valonská“ směska) v 7. vegetačním roce. Obrůstající porost se silným zastoupením trav ale stále dostatečným množstvím i dvouděložných druhů. Zaplevelení přetrvává poměrně sporadické (smetánka, pcháč). (farma V. Veleta - Lukavec, demo blok, 20.5.2022).

Kombinovaný biopás pro koroptve víceletý ve 3. vegetačním roce. Obrůstající porost s vyrovnaným zastoupením trav a dvouděložných druhů. Srha vytváří dominantní trsy, které porost výškově rozčlení, místy méně zapojené části porostu, což je vhodné pro hnízdění koroptví a budoucí odchov kuřat. Zaplevelení dosud nepatrné. (farma V. Veleta - Lukavec, demo blok, 20.5.2022).

Obtížně obdělávatelný (zastíněný a často vlhký) okraj pozemku u lesa v rámci obnovy oset (první pol. května) víceletou směskou pro kombinovaný biopás pro koroptve. Termín výsevu byl přizpůsoben dostatečnému proschnutí problematické části pozemku. (farma V. Veleta - Lukavec, 20.5.2022)

Víceletý nektarodárný biopás pro opylovače ve 2. vegetačním roce. (Jedno z řady možných řešení hranice mezi produkčním pozemkem a obecním intravilánem). Pěkně zapojený porost před počátkem květu. Na části pozemku kvete řepka, kterou postupně nakvétající biopás „nahradí“ a bude hostit opylovače a užitečný hmyz. Zaplevelení spíše sporadické (příměs travních druhů z meze na okraji pásu, smetánka). (farma V. Veleta - Lukavec, 20.5.2022).







Duben 2022
Vliv mimoprodukčních porostů na živočichy:
Opylovači a hmyz – regenerující porosty bez květů nejsou zatím atraktivní pro opylovače, z hmyzu převažují půdní druhy predátorů (střevlíci, drabčíci), kteří v biopásech a dalších mimoprodukčních porostech přezimovali a rozlézají se na okolní pozemky.
Zvěř a ptáci – jeteloviny a trávy zpestřují jídelníček zvěře, ptáci zde nacházejí hmyz a semena různých rostlin z předchozí sezony.

Ochranný pás podél vodního útvaru. Regenerující porost víceleté jetelotravní směsky (s druhy pro opylovače) na počátku 2. vegetačního roku. (farma V. Veleta - Lukavec, demo blok, 26.4.2022)

Ochranný pás podél vodního útvaru. Regenerující porost víceleté jetelotravní směsky (s druhy pro opylovače) na počátku 3. vegetačního roku. (farma V. Veleta - Lukavec, demo blok, 26.4.2022)

Ochranný pás podél vodního útvaru. Regenerující porost víceleté jetelotravní směsky (s druhy pro opylovače) na počátku 4. vegetačního roku. (farma V. Veleta - Lukavec, demo blok, 26.4.2022)

Ochranný pás (vytrvalá „valonská“ směska). Regenerující porost na počátku 7. vegetačního roku. (farma V. Veleta - Lukavec, demo blok, 26.4.2022)

Kombinovaný biopás pro koroptve víceletý - regenerující směska na počátku 3. vegetačního roku. (farma V. Veleta - Lukavec, demo blok, 26.4.2022)

Obtížně obdělávatelný (zastíněný a vlhký) okraj pozemku byl v minulých 5 vegetačních sezonách kontinuálně využit víceletou jetelotravní směskou s druhy pro opylovače (ochranný pás).
V rámci obnovy bude okraj oset obdobnou směskou s upraveným složením pro kombinovaný biopás pro koroptve.
Po podzimní orbě následuje dvojí předseťová kultivace na jaře (prokypření a redukce plevelů) a výsev směsky v první pol. května (dostatečné proschnutí půdy). (farma V. Veleta - Lukavec, 26.4.2022)

Víceletý nektarodárný biopás pro opylovače. Regenerující směska na počátku 2. vegetačního roku.
Jedno z řady možných řešení hranice mezi produkčním pozemkem a obecním intravilánem. (farma V. Veleta - Lukavec, 26.4.2022)
_850x478.jpg?1651490251540)
Střevlík, foto K. Holý







_360x203.jpg?1651490251540)

Historie pozorování
Primární zkušenosti jsme v podmínkách ČR získávali v letech 2012-2015.
Zejména na demonstračně zakládaných nektarodárných porostech v Kněževsi u Prahy (dále i v Kostelci nad Orlicí, Ivanovicích na Hané), jsme se farmářům snažili průběžně předávat formou článků, prezentací u porostů v rámci polních dní, ale i jejich souhrnem v metodice „ Nektarodárné porosty pro praxi“.

Historie spolupráce v Lukavci
Ve snaze rozšířit spektrum zakládaných a sledovaných mimoprodukčních porostů, jsme se v roce 2016 rozhodli pro užší spolupráci na projektu s farmou pana Václava Velety v Lukavci u Pacova (cca 600 m n. m., BVT, roční úhrn srážek / pr. teplota: 680 mm / 7,2 °C, členitá krajina - orná půda, pastviny, lesy). Spolupráce s touto farmou, která se zároveň dlouhodobě věnuje i pokusné činnosti, nám přinesla možnost založit a sledovat nejen tzv. demonstrační blok s různými typy mimoprodukčních porostů, ale i možnost cíleně založit a sledovat mimoprodukční porosty na vybraných vhodných částech pozemků v rámci farmy.
Od té doby pokračujeme v jejich zakládání, údržbě a sledování a o své zkušenosti se dále podílíme formou článků, prezentací v rámci polních dní, reportáží, video dokumentem „Cesta k rovnováze“, a od loňského roku nově i online „tutoriálem“ – pravidelným měsíčním náhledem na vývoj aktuálně pěstovaných směsek na demonstračním bloku!
Archiv pozorování
Vegetační sezona 2020 ( vstup do archivu 2020 )
Vegetační sezona 2021 – (cca měsíční aktualizace, vstup do archivu 2021 )
Reportáže z farmy Lukavec ( Selská Revue) a z polního setkání v Lukavci 2017 ( Agrotip, Moderní Včelař, Agromanuál, Zemědělec)
Reportáže z polního setkání v Lukavci 2018 ( Agrotip, Agromanuál)
Reportáže z polního setkání v Lukavci 2020 ( Agrotip, Agromanuál)
Odkaz na video: „Cesta k rovnováze. Produkční zemědělství, ochrana zdrojů a biodiverzity“.