Aktuality z polí

Po letním počasí se průběh jara vrátil k "normálu", ochladilo se až o 20 stupňů, což je v první fázi pro rostliny trochu šok, v konečném důsledku je však tento vývoj pozitivní, dochází ke snížení tempa prodlužovacího růstu a rostliny tak budou mít více času tvořit generativní orgány. Z hlediska organizace ochrany rostlin je to spíše komplikace, protože vlivem nízkých teplot některé zásahy nemusí být dostatečně účinné. Dobře nebudou fungovat insekticidy, některé fungicidy, herbicidy a regulátory růstu. Chladné počasí má podle předpovědi vydržet minimálně dva týdny, proto bych vám chtěl poradit pár tipů:


Které aplikace je možné provádět i za nízkých teplot?

1) Preemergentní aplikace herbicidů do kukuřice, slunečnice....

Současné podmínky jsou příznivé pro aplikaci preemergentních herbicidů, např. do kukuřice. Vlivem nižších teplot, občasných přeháněk a absence slunečního budou fungovat poměrně spolehlivě, a proto stojí za zvážení, zda neudělat tuto aplikaci i když jste ji třeba neplánovali a udělát si časový náskok.

Flexibilitou v použití z hlediska doby aplikace se vyznačuje přípravek Akris® , který hubí kompletní plevelné spektrum. Pokud nestihnete aplikaci před vzejitím kukuřice, lze jej použít také k postemergentnímu ošetření. Přípravek Akris® učinkuje i na vzešlé plevele, limitující je pouze fáze ježatky, která by neměla mít více než 2 pravé listy. Dvouděložné plevele mohu být větší.

Pokud máte vyšší zastoupení kukuřice a týká se vás omezení použití účinné látky terbuthylazin jednou za tři roky, můžete použít přípravek Wing®-P (pendimethalin + dimethenamid-P), který svými vlastnostmi může plně nahradit přípravek Akris®. Ošetření kukuřice se provádí preemergentně před vzejitím plodiny, zpravidla do 3 dnů po zasetí na kvalitně připravený pozemek. Na základě zkušeností ze zahraničí je Wing®-P možné aplikovat i na vzcházející porost kukuřice (postemergentní aplikace není v ČR registrována).

Vice informací....

2) Herbicidy na bázi sulfonylmočovin do obilnin

Přípravky   Ataman® Complete a Biathlon® 4D lze aplikovat od cca 5 °C. Na pozemcích s výskytem chundelky v porostech ozimé pšenice, žita, triticale (NE ječmen!!!) lze použít komplexní přípravek Ataman® Complete v dávce 50 g/ha + smáčedlo (DASH, Šaman....)

Nelze použít v oblastech, kde se vyskytuje chundelka rezistentní vůči sulfonylmočovinám. V tomto případě lze použít ověřenou kombinaci Biathlon® 4D 50 g/ha + Axial Plus 0,6 l/ha. Jestliže se na pozemku nevyskytují jednoděložné plevele, lze použít pouze přípravek Biathlon® 4D 50 g/ha + Dash 0,5 l/ha.

Více informací ...

3) Ošetření proti poléhání obilnin

Vlivem počasí v minulých dnes ozimé obilniny velmi rychle prodlužovaly a v důsledku toho mají oproti jiným ročníkům slabší stébla, což velmi zvyšuje riziko poléhání. Kvůli pokročilým růstovým fázím a jistotě účinku je potřeba udělat regulační zásah co nejdříve. Přípravek Medax® Max spolehlivě funguje i za chladného počasí.

Zásluhou jedinečné kombinace dvou účinných látek prohexadion-kalcium a trinexapac-ethyl, Medax® Max zajišťuje aktivitu již při teplotách od 5 °C a za podmračeného počasí. Široké rozmezí aplikačních teplot poskytuje maximální flexibilitu a umožňuje aplikaci, kdykoli to vyhovuje pěstiteli, nezávisle na počasí. Ostatní přípravky potřebují k aktivaci účinných látek vyšší teploty nebo sluneční světlo; to znamená, že za nepříznivých podmínek růstu se počátek jejich aktivity může zdržet o několik dnů, což má za následek sníženou účinnost.

Medax®Max účinkuje již od nízkých teplot:


 

Doporučení k aplikaci:

Aplikace ve vývojové fázi konec odnožování až 2. kolénko (BBCH 30–32)

Tato vývojová fáze obilnin je pro aplikaci nejvhodnější, neboť dochází k zesilování báze stébla, zakrácení délky internodia mezi prvním a druhým kolénkem, snížení výšky prvního kolénka od odnožovacího uzlu, zesílení kolének a k nárůstu kořenové hmoty. Celková regulace výšky rostliny je nejčastěji 8 až 14 cm. Většina hmotnosti rostliny připadá na klas. Je proto velmi důležité zesílit báze stébel, aby působící páka na spodní část obilniny nezpůsobila jejich polehnutí.

Aplikace ve vývojové fázi objevení se praporcového listu až plně vyvinutý praporcový list (BBCH 37–39)

Tento termín aplikace je výhodný v tank-mixu společně s fungicidem na praporcový list. Zde dochází pouze k částečnému zesílení stonku, kolének a ke krácení stébla mezi posledním kolénkem a klasem. Celková regulace výšky rostliny je nejčastěji 15 až 25 cm.

Základním doporučením je dávka 0,4–0,5 kg/ha pro pšenici a 0,5–0,75 kg/ha pro ječmen, žito a tritikale. Medax Max je registrován i pro dělenou aplikaci. To je obzvláště důležité za podmínek, kdy je nutná vícenásobná aplikace růstového regulátoru, aby se odvrátilo vysoké riziko polehnutí pěstované odrůdy. Dávku volíme podle stavu porostů, odrůdy, úrovně dusíkatého hnojení, množství srážek a růstové fáze.

Dávkování:

Dávkování morforegulátorů je vždy komplikovaná záležitost, záleží na mnoha faktorech jako odrůda, hustota porostu, dostatek srážek, intenzita hnojení atd.

Pšenice ozimá, triticale: střední dávka 0,5 kg/ha  (rozpětí 0,4-0,6 kg/ha podle podmínek)

Lze použít i společnou TM kombinaci s CCC přípravky:

0,3 kg/ha Medax® Max + 0,5 l/ha CCC – méně poléhávé odrůdy

0,4 kg/ha Medax® Max + 0,6 l/ha CCC – poléhavější odrůdy

Kombinaci s CCC raději jen do fáze BBCH 31 (první kolénko)

V intenzivních podmínkách nemusí jedno krácení stačit a je lépe použít systém 0,4 - 0,5 kg/ha Medax Max na začátku sloupkování a 0,3 - 0,4 kg/ha na  dokrácení ve fázi BBCH 37-49.

Ječmen ozimý, žito:                               0,6-0,75 kg/ha 

U ozimých ječmenů bývá často potřebné dokrácení ve fázi BBCH 37-49, proto opět zvažte použítí systému dělené aplikace 0,5-0,6 kg/ha Medax® Max na začátku sloupkování a  0,3-0,4 kg/ha před metáním


Výhody růstového regulátoru Medax® Max:

4) Ošetření proti houbovým chorobám obilnin

Při chladném počasí se aplikace fungicidů obecně nedoporučuje. Jsou však situace, kdy ji potřebujete udělat z důvodu vyššího napadení chorobami nebo budete aplikovat morforegulátor a z důvodu ušetření přejezdu jej chcete kombinovat z fungicidem. V těchto případech je potřeba zvolit přípravek který funguje i za nižších teplot. V tomto směru vyniká účinná látka Revysol®, učinkující již od 5 °C.

Revysol® obsahují např. nový fungicid  Daxur® nebo balíček Tango® Flex .

Daxur® zasahuje proti všem listovým chorobám, specialistou je především na braničnatky u pšenic a ramuláriovou skvrnitost u ječmenů. Byla prokázaná i vedlejší účinnost na pravý stéblolam. Jeho velkou předností je velmi dobrá cena ošetření.

Dávkování: Daxur® 1 l/ha

Daxur® + Flexity® 0,75 + 0,25 l/ha při vyšším výskytu padlí nebo stéblolamu


Tango® Flex účinkuje proti celému spektru chorob, má špičkovou účinost na padlí a braničnatky. Účinek na stéblolam je střední.

Dávkování: Revystar®Flexity® 0,75 + 0,25 l/ha.

Dobrá zpráva je, že v případě ozimé řepky zatím není potřeba provádět žádný zásah. Nízké teploty omezují vývoj hlízenky i hmyzích škůdců.

 Petr Popelka

Petr Popelka

BASF spol. s r.o.

Obchodní zástupce

Agro

Top